نفتآب
نفتآب

پروژه کاهش نفت‌کوره پالایشگاه تهران در دست ژاپنیها

 سعید محجوبی در گفتگو با خبرنگار شانا، با بیان این مطلب گفت: پالایشگاه تهران در مورد اجرای پروژه کاهش نفت‌کوره با شرکت جی جی سی JGC ژاپن وارد مذاکراه شده و کار به امضایMOU  ام او یو انجامیده است.

وی افزود: شرکت ژاپنی جی جی سی JGC  و ماروبنی برای اجرای پروژه کاهش نفت‌کوره پالایشگاه تهران پیشقدم شده‌اند که در صورت قابل قبول بودن نتایج مطالعات امکانسنجی، شرکت ماروبنی آمادگی سرمایه‌گذاری در این پروژه را دارد.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، با بیان این‌که پروژه بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه تهران هنوز کامل نشده است، اظهار امیدواری کرد که با تدابیر مدیریتی و سیاستهای جدید، این پروژه هر چه سریع‌تر به سرانجام برسد.

وی، با اشاره به این‌که در چند سال اخیر مدیران این پالایشگاه با بررسیها و تحقیقات وسیع دو پروژه تقلیل بنزن بنزین و واحد جدید سی سی آر  CCR را تعریف کردند، گفت: اجرای پروژه اشباع بنزن و واحد جدید سی سی آر در حال حاضر در مرحله برگزاری مناقصه میان چند شرکت خارجی برای دریافت لیسانس این واحد است که امیدواریم بزودی تصمیم‌گیری ‌شود و مذاکره برای عقد قرارداد با صاحب لیسانس آغاز شود.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی کشور گفت: این واحد به منظور افزایش کیفیت بنزین تولیدی پالایشگاه تهران در حال طراحی پروژه‌ای است که پس از اجرای آن مقدار بنزن موجود به کمتر از میزان مجاز خواهد رسید.

وی با بیان این‌که هم اکنون بنزین تولیدی شرکت پالایش نفت تهران نزدیک به استانداردهای بنزین پاک است، افزود: گوگرد موجود در بنزین تولیدی این پالایشگاه با یورو ۴ مطابقت می‌کند و حتی بهتر از آن است ؛ اما میزان بنزن موجود در آن هنوز به سطح استاندارد یورو ۴ نرسیده است.

محجوبی، با اشاره به کاهش بیشتر آلودگی هوا و محیط زیست پس از اجرای این پروژه اظهار امیدواری کرد: با کامل شدن پروژه بنزین‌سازی پالایشگاه در آینده شاهد تولید بنزین با کیفیت یورو ۴ در این شرکت خواهیم بود.

وی، هدف از طرح تکمیل حلقه ایزومریزاسیون این پروژه رابه حداقل رساندن میزان بنزن موجود در بنزین به حدود 0.6 درصد خواند که با اجرای آن، صرفا مشخصه بنزن بنزین تولیدی پالایشگاه نفت شهید تندگویان تهران در جهت الزامات زیست محیطی به استاندارد روز دنیا و فراتر از یورو 5 خواهد رسید.

 به گفته این مقام مسئول، در حال حاضر در این پالایشگاه روزانه ۶,۵ میلیون لیتر بنزین با گوگرد بسیار کم و ١٢ میلیون لیتر گازوییل در حد یورو ۵ در حال تولید است.

محجوبی، در پایان پیش‌بینی کرد که تا 3.5 سال دیگر این واحدها به بهره‌برداری برسند و کیفیت بنزین تولیدی پالایشگاه تهران مانند نفت‌گاز به یورو 4 ارتقا یابد.

به گزارش شانا، شرکت پالایش نفت شهید تندگویان که در 15 کیلومتری جنوب تهران واقع شده است، نقشی اساسی در تامین فرآورده های نفتی مورد نیاز کشور دارد. این شرکت مشتمل بر دو پالایشگاه جنوبی(شماره 1) و شمالی(شماره 2)، روزانه 250 هزار بشکه نفت خام را فرآورش می کند که این امر، حاصل تلاش و برنامه ریزیهای مدون و مداوم در جهت افزایش ظرفیت فرآورش نفت خام در کشور است. گاز مایع، بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره، سوخت هواپیما، سوخت جت، روغن پایه سبک و سنگین و گوگرد سبد محصولات این پالایشگاه را تشکیل می دهند.

آدرس منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *