نفتآب
نفتآب

مردانی که وصیت خود را نوشتند

به گزارش شانا به نقل از ایسنا، اما این تنها یک روی کار کردن در حوزه نفت است. هرچه از حوزه ستادی و پایتخت دورتر می‌شویم و به مناطق عملیاتی نزدیک‌تر، این کار ظاهر زیبای خود را از دست می‌دهد و باطن خشنش را نشان می‌دهد. کار کردن در گرمای ۵۰ درجه مرداد بوشهر و خوزستان، زیر مشعل‌هایی که درازیشان به بلندای روزهای تابستان جنوب است، تجربه‌ خیلی خوشایندی نیست.

پیچیدگی‌های فنی کار هم خیلی وقت‌ها قوز بالا قوز می‌شود. تجهیزاتی که عمر مفید خود را پشت سر گذاشته‌اند و برای ضربه زدن به اقتصاد مملکت با تحریم‌ها دست به یکی کرده‌اند، اتفاق‌هایی را در جنوب ایران رقم می‌زنند که بعضی از آنها، برای نخستین بار در جهان است.

مدافعان امنیت، مدافعان سلامت، مدافعان حرم و… کلیدواژه‌هایی است که در وصف مردان و زنان باغیرتی استفاده می‌شود که بدون نام و نشان و فقط برای دفاع از مردم و آرمان‌های ایران و بی‌توجه به تمام خطرات پیش‌رویشان پا در میدان فعالیت گذاشتند. انسان‌هایی که همگی جزو بهترین‌های حوزه کاری خود بودند به وسط میدان آمدند. خدا برخی را دوست داشت و به سلامتی نزد خانواده خود برگشتند و برخی دیگر را بیشتر دوست داشت و نزد خودش برد.

اما در جنوب ایران، بدون آنکه ما بدانیم، عده‌ای به جای کفن، لباس صنعت پوشیدند و به بازی با آتش پرداختند. وقتی یکی از سکوهای فرسوده و متروکه منطقه نفتی بهرگان دچار نشتی شده بود و هیچ جنبنده‌ای قادر به نزدیک شدن به آن نبود، چند نیروی داوطلب این منطقه وصیت خود را نوشتند و به‌طور جهادی به دل حادثه شتافتند.

علیرضا قانعی، رئیس منطقه نفتی بهرگان با بیان گوشه‌ای از جان‌فشانی‌های کارکنان شرکت نفت فلات قاره ایران، به یک رویداد کم‌نظیر اشاره کرد: در شرایطی که به دلایل مختلف موضوع کاهش یا قطع تولید مطرح می‌شود، فشار سفره‌های آب زیرمخازن نفتی مانند پیستون عمل کرده و فشار زیادی به چاه‌ها وارد می‌کند. این موضوع در چاه‌های قدیمی و متروکه مشکل‌ساز است و یکی از این چاه‌ها، چاه شماره ۲ سروش قدیم است.

ایمن‌سازی چاه‌های متروک

وی گفت: با توقف تولید در سال ۱۳۹۸، بخار نفت و گاز از این چاه نشت کرد و شرایط بحرانی ایجاد شد. عمر این سکو بیش از ۴۰ سال است و به‌دلیل متروکه بودن در سال‌های متمادی، احتمال فرسودگی‌های زیادی در سازه خود داشت. اگرچه شرکت نفت فلات قاره برای ایمن‌سازی سازه‌های قدیمی خود درخواست دکل کرده بود، اما متأسفانه تا آن زمان این موضوع انجام نشده بود.

رئیس منطقه نفتی بهرگان افزود: این فرسودگی‌های سازه و وجود بخارهای زیاد نفت و گاز در اطراف آن سبب پیچیدگی فرآیند ورود به سکو و کنترل نشتی شده بود. برای رفع این مشکل با نیروی دریایی نیز مذاکره شد تا نیروهای ارتش روی این سکو هلی‌برن شوند، اما به‌دلیل عدم آشنایی و تخصص نیروهای نظامی با مسائل مهندسی نفت این موضوع انجام نشد. هیچ اتفاقی در مورد این سکو قابل پیش‌بینی نبود تا اینکه دو نفر از نیروهای خدمات چاه منطقه، وصیت‌نامه خود را نوشتند و روی سکوی چاه هلی‌برن شدند. به‌دلیل وجود بخارهای اشتعال‌زای گاز و نفت در اطراف این چاه، امکان نزدیک شدن از هیچ طریقی وجود نداشت و این دو نفر با در نظر گرفتن جهت باد، فاصله و پریدن از ارتفاع موفق به فرود روی سکوی پوسیده مذکور شدند. خوشبختانه عملیات هلی‌برن نیروها با موفقیت انجام شد و این دو تکنیسین موفق به بستن و ایمن‌سازی چاه شدند.

قانعی اظهار کرد: پس از این اتفاق، توجهات بیشتری از سوی شرکت ملی نفت به این موضوع شد و با تخصیص اعتبار و اجاره دکل، تمامی چاه‌های متروک ایمن‌سازی شدند و دغدغه‌ای بابت آلودگی‌های محیط زیست دریایی نداریم.

مسئولیت‌های اجتماعی برای توانمندسازی

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو، با اشاره به مسئولیت اجتماعی حوزه تحت مدیریتش اظهار کرد: منطقه نفتی بهرگان در کنار تولید نفت، رسالت‌های اجتماعی نیز به‌عهده دارد و همه تلاش ما توانمندسازی ساکنان پیرامون این منطقه نفتی است.

رئیس منطقه نفتی بهرگان ضرورت توانمندسازی جامعه پیرامونی صنعت را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: به این موضوع معتقدم اگر جامعه پیرامونی نفت، از نظر آموزش و ورزش توانمند شود، دیگر تقاضاهای کار در رده‌های پایین صنعت نفت به آرزوی افراد تبدیل نخواهد شد، بلکه راهبری آینده کشور از جمله صنعت نفت در افق دید افراد قرار خواهد گرفت. تمامی تلاش ما، فعالیت در حوزه آموزش است و یکی از این اقدام‌ها، توافق منطقه بهرگان با آموزش و پرورش دیلم است.

قانعی افزود: اگرچه به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، تحصیلات در سال ۹۹ متفاوت شد، اما رشته ایمنی در دبیرستان شهر امام حسن با استفاده از استادان منطقه نفتی بهرگان که همگی از نخبگان دانشگاه‌های تراز اول کشور هستند پایه‌گذاری شد.

از بازسازی جاده تا مدیریت مهار آتش‌سوزی بازار دیلم

وی گفت: پارسال نیز از ظرفیت وسایل و امکانات ورزشی منطقه برای تأسیس یک مدرسه فوتبال استفاده شد و جوانان این شهر تحت آموزش یکی از مربیان صاحب‌نام کشور در سه رشته ورزشی قرار گرفتند. در کنار فعالیت‌های ورزشی، مباحث عقیدتی، دینی و اخلاقی نیز از سوی یک روحانی به جوانان آموزش داده شد.

رئیس منطقه نفتی بهرگان ادامه داد: ازسوی دیگر، پزشک مستقر در منطقه نیز به پایش سلامتی کودکان و نوجوانان شهر امام حسن از نظر آناتومی و سلامتی پرداخت و در مجموع ساعات مناسبی برای فراغت همسایگان منطقه بهرگان ایجاد شد و خوشحال هستیم که در حد چند ساعت در روز، کودکان و جوانان را از فضای مجازی دور نگه می‌داریم.

قانعی اظهار کرد: جاده سرویس خط لوله گوره، تبدیل به محلی برای تردد ساکنان روستاهای مجاور آن نیز شده است. دو سال پیش که به‌دلیل بارندگی، امکان عبور و مرور از این جاده سلب شده بود، نیروهای منطقه نفتی بهرگان با سرپرستی مهندس بیرانوند به بازسازی جاده پرداختند و یک پل نیز در مسیل رودخانه ساخته شد.

وی گفت: آموزش کارکنان و راه‌اندازی ماشین آتش‌نشانی شهر امام حسن، استفاده از ظرفیت فرودگاه، تجهیز زمین چمن، ارائه خدمات بهداشتی از طریق درمانگاه، تأمین کمبود آب شرب شهر امام حسن نیز بخش‌هایی دیگر از خدمات اجتماعی این منطقه به پیرامون خود بوده است.

رئیس منطقه نفتی بهرگان تصریح کرد: در مسئله آتش‌سوزی بازار دیلم، با توجه به تخصص تیم آتش‌نشانی منطقه بهرگان، به‌سرعت به موضوع ورود کردند و گروه بهداشت، امینی و محیط زیست (اچ‌اس‌ئی) منطقه، مدیریت مهار آتش‌سوزی در این بازار را به‌عهده گرفتند.

آدرس منبع

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *