نفتآب
نفتآب

تازه‌ترین دورنمای انرژی بی‌پی

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اینترنتی شرکت بی‌‌پی، شتاب تحول یاد شده مبهم است و فرض‌های گوناگونی در دورنمای جدید در نظر گرفته شده‌اند. در فرض تحول تکاملی که طبق آن سیاست‌های حکومتی، فناوری و گرایش‌های اجتماعی با شیوه و سرعتی همانند سال‌های اخیر تحول می‌یابند، موارد زیر پیش‌بینی می‌شود:

– رشد شتابان در کشورهای در حال توسعه، تقاضای انرژی جهان را یک سوم افزایش می‌دهد.

– سبد انرژی جهان بیشترین تنوع را تا سال 2040 خواهد داشت و نفت، گاز، ذغال سنگ و سوخت‌های غیر فسیلی، هر یک حدود 25 درصد از انرژی جهان را تأمین می‌کنند.

– انرژی‌های تجدیدپذیر تا کنون در میان منابع انرژی سریع‌ترین رشد را خواهند داشت و با رشد پنج برابری، حدود 14 درصد از انرژی اولیه جهان را تأمین می‌کنند.

– تقاضای نفت در بیشتر دوره مورد بررسی در این دورنما افزایش می‌یابد و در سال‌های پس از آن به تدریج متوقف می‌شود.

– تقاضای گاز طبیعی با قدرت افزایش می‌یابد و جای ذغال سنگ را به عنوان دومین منبع تأمین انرژی جهان می‌گیرد.

– نفت و گاز در مجموع حدود نیمی از انرژی جهان را تأمین می‌کنند.

– با توجه به وجود شواهدی از متوقف شدن رشد تقاضای ذغال سنگ در چین، پیش‌بینی می‌شود مصرف این سوخت در جهان افزایشی نداشته باشد.

– شمار خودروهای برقی به حدود 15 درصد از کل خودروهای جهان می‌رسد، اما با توجه به شدت بالای استفاده از آنها، حدود 30 درصد از مسافت سفر با خودرو را به خود اختصاص خواهند داد.

– آلودگی‌های کربنی همچنان افزایش خواهد یافت که نشان‌دهنده لزوم مجموعه‌ای جامع از اقدامات برای دستیابی به تحولی تعیین‌کننده نسبت به گذشته است.

آدرس منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *